top of page

Kilka złudzeń optycznych, które namieszają Ci w głowie

Spirala Frasera

Nasz narząd wzroku, chociaż tak doskonały, jest podatny na wiele iluzji i złudzeń, także tych wynikających ze zdolności widzenia przestrzennego. I choć czasami zjawiska te płatają nam figle, to między innymi dzięki nim naukowcy dowiadują się, jak zbudowane są ludzkie oczy i w jaki sposób w umyśle tworzy się przedstawienie otaczającego nas świata.

Jako pierwszy opisał ją James Fraser w 1908 roku; iluzja jest także znana pod nazwą „fałszywej spirali”. Wydaje się, że łuki zakręcają się w nieskończoność, a w istocie jest to zbiór okręgów.

Wielkość pomarańczowego koła

Iluzja Zöllnera

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pomarańczowe koło po prawej stronie jest zdecydowanie większe. W rzeczywistości oba koła mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Koło po lewej stronie uznajemy za małe, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.

Wymyślił ją Johann Karl Zöllner. Iluzja polega na tym, że linie które wydają się ukośne, tak naprawdę są równoległe. Linijka w tym przypadku będzie pomocna.

Wygięte linie?

Poziome linie na obrazkach, mimo iż sprawiają wrażenie wygiętych, są zupełnie proste. Efekt odkryty i opisany przez brytyjskiego psychologa Richarda Gregory’ego, jest często wykorzystywany w architekturze. Istnieją nawet całe budynki tworzące tego typu złudzenie!

Ruch w bezruchu

To nie jest animacja. Aby pozbyć się dobrze znanego helikoptera w głowie, wystarczy zatrzymać wzrok w jednym punkcie. Iluzja jest wywołana przez kontrast kolorów oraz układ i kształt obiektów.

Sześcian Neckera

Gdy patrzymy na obrazki, ich interpretacja co jakiś czas się zmienia, przy czym czas ten jest bardzo indywidualny i może być bardzo zróżnicowany (od kilku do kilkudziesięciu sekund).

Kiedy uda nam się dostrzec obydwa znaczenia figury, nasza percepcja zaczyna przeskakiwanie – w tę i z powrotem.

bottom of page